آیت الله دکتر هاشم هاشم زاده هریسی :

استقرار آرامش روانی و حفظ حرمت و احترام به حقوق شهروندی، اصلی ترین موضوع در یک جامعه

اگر کسی بدون چادر نیز پوشش خود را کامل کند، خلاف شرع نکرده است

حجاب باید به یک مقوله  فرهنگی در جامعه بدل شود

تقدیر عضو مجلس خبرگان از اقدامات شهرداری تبریز در حوزه عفاف و حجاب

 

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری از اقدامات شهرداری کلانشهر تبریز در اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و مذهبی به ویژه در توسعه مقوله ی حجاب و عفاف تقدیر کرد.

آیت الله دکتر هاشم هاشم زاده هریسی، در همایش عفاف و حجاب شهرداری منطقه 6 تبریز اظهار داشت: شهرداری به عنوان یک ارگان فراگیر اجتماعی، مسئولیت تمام رویدادهای عمرانی، خدماتی، اجتماعی و فرهنگی جوامع شهری را بر عهده دارد.

وی یادآور شد: امروزه اصلی ترین موضوع در یک جامعه، استقرار آرامش روانی و حفظ حرمت و احترام به حقوق شهروندی است که شهرداری تبریز در این امر پیشگام است.

آیت الله هریسی با بیان اینکه شاید عده ای از برگزاری همایش های عفاف و حجاب توسط شهرداری خرده گیرند گفت: اقدام شهرداری به عنوان یک ارگان اجتماعی در حفظ و توسعه ی شعائر مذهبی به ویژه مقوله ی حجاب و عفاف قابل تقدیر است.

این استاد حوزه و دانشگاه مقوله حجاب را یکی از اصلی ترین عوامل قوام و دوام جامعه ی اسلامی خواند و گفت: مسئله ی حجاب به عنوان یکی از ضروریات دینی یک امر قرآنی است بطوریکه 17 آیه را به خود اختصاص داده است.

آیت الله هریسی با اشاره به اینکه انکار حجاب، انکار دین است گفت: البته شاید کسانی حجاب را قبول کرده اما در رعایت آن کوتاهی می کنند که در این صورت دچار گناه شده اند.

وی با اشاره به اینکه در اصل ضرورت امر حجاب هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد تصریح کرد: در عین حال، در خصوص شکل و جزئیات حجاب، از نظر فقهی اختلافات نظرهایی وجود دارد.

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه امروزه چادر به عنوان حجاب برتر مطرح می شود گفت: از آنجا که چادر راحت ترین پوشش کامل است به عنوان حجاب برتر مطرح شده ولی اگر کسی بدون چادر نیز پوشش خود را کامل کند، خلاف شرع نکرده است.

آیت الله هریسی ضمن انتقاد از سخت گیری و اعمال نظر در مقوله ی حجاب گفت: نمی توان یک پوشش را به عنوان حجاب برتر تحمیل کرده و دیگرانی که بدون چادر نیز حجاب خود را رعایت می کنند، از دایره خارج کنیم.

وی همچنین مقوله ی حجاب را مقدمه ی عفاف دانست و تصریح کرد: حجاب پوشش ظاهری است اما عفاف پوشش باطنی و متانت زن را شامل می شود.

این عضو خبرگان رهبری با بیان اینکه حجاب باید به یک مقوله ی فرهنگی در جامعه بدل شود گفت: حجاب اجباری کاربرد نداشته و همگانی نمی شود اما حجابی که بصورت فرهنگی توسعه می یابد، دوام و تاثیر بیشتری خواهد داشت.

دکتر شهرام دبیری نیز در همایش حجاب و عفاف شهرداری منطقه 6 تبریز اظهار داشت: امر حجاب به یک فرهنگ و باور عمومی در شهرداری کلانشهر تبریز بدل شده و به این خاطر نیز در ارزیابی های صورت گرفته مقام برتر حجاب و عفاف را در سراسر استان کسب کرده است.

وی یادآور شد: از همین رو، استاندار آذربایجان شرقی نیز با اشاره به کسب رتبه برتر حقوق شهروندی و عفاف و حجاب توسط شهرداری تبریز، از نقش این مجموعه در بهبود شاخص‌های اشتغال قدردانی کردند.

دکتر دبیری با اشاره به اقدامات گسترده ی فرهنگی، اجتماعی و مذهبی در مناطق و سازمان های وابسته به شهرداری تبریز یادآور شد: شهر یک موجود زنده است و به ساخت و ساز و خدمات خلاصه نمی شود لذا امروزه تمام پروژه های عمرانی در کلانشهر تبریز دارای پیوست فرهنگی است.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری یک نهاد صرفا خدماتی نیست و امروزه یک نهاد عمومی فعال در حوزه های فرهنگی اجتماعی و سلامت محسوب می شود.

وی با اشاره به اقدامات سخت افزاری و نرم افزاری شهرداری کلانشهر تبریز برای قشر بانوان اظهار داشت: همایش های تخصصی، راه اندازی پارک های خانواده، پارک های بانوان، فرهنگسراهای مختلف و خانه های سلامت و ... از جمله اقدامات این مجموعه برای شهروندان بوده است.

مهندس سیاوش مکانی، شهردار منطقه 6 نیز در این همایش با ارائه گزارشی از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در این منطقه گفت: امروزه برای ایجاد نشاط اجتماعی و همراه کردن مردم با بدنه ی شهرداری، تدوین و اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و اجتماعی در اولویت قرار گرفته است.

وی در ادامه با بیان اینکه برخلاف تصور عموم، حجاب مختص زن نیست گفت: هرجا سخن از حجاب می شود، قشر بانوان جامعه مورد خطاب واقع می شوند درحالیکه برابر فرمایش ائمه(ع)، رعایت حجاب و پوشش برای هر دو قشر زنان و مردان تاکید شده است.

 

 

 

منبع : آيت الله دكتر هاشم هاشم زاده هريسي |حجاب باید به یک مقوله فرهنگی در جامعه بدل شود
برچسب ها : حجاب ,شهرداری ,عفاف ,فرهن ,تبریز ,مقوله ,کلانشهر تبریز ,آذربایجان شرقی ,بدون چادر ,اظهار داشت ,مجلس خبرگان ,شهرداری کلانشهر تبریز ,مجلس خبرگان ر